Transfer fisiere pe calculator

Discutii, tutoriale si probleme legate de Samsung Galaxy S2 i9100

Moderatori: catalynoo, Moderatori

Transfer fisiere pe calculator

Mesaj necititde draganalex » 28 Oct 2012 20:13

Salut :)
Asa cum zice titlul as dori sa va intreb: cum pot sa trasnfer fisierele de pe telefon(memoria telefonului nu cardul) in calculator ? imi apare "A device attached to the system is not functioning" .... ? ce pot sa ii fac ?

Si as dorii sa va mai spun o chestie. Am fost zilele trecute in oras cu prietenii unde am filmat un clip HD de 1:30 sec pe care am incercat sa-l trimit prin bluetooth, dar se trimitea foarte greu. Am incercat sa trimit pe alt S2 dar abia se trimitea, cam in 5min s-a trimis 1% din clip. Dupa care am incercat sa trimit pe S1 dar la fel abia se trimitea. Oare la mine era problema ? totusi am incercat sa trimit pe 2 telefoane diferite.(app vreau sa zic ca stateam un langa altu, deci nu poate fi problema de distanta)
draganalex
Android Noob

Re: Transfer fisiere pe calculator

Mesaj necititde Droid » 28 Oct 2012 21:23

daca ai router/laptop/pc cu wifi cauta pe market wifi explorer.

Sent from my XT862 using Tapatalk 2
Droid
Android God

Mesaj necititde catalynoo » 28 Oct 2012 22:00

Sau tot prin router cu ajutorul aplicatiei airdroid care functioneaza pe baza de ftp cu o interfata user friendly si destul de folositor..eu il folosesc mereu..kies air e o porcarie

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
catalynoo
Moderator

Mesaj necititde draganalex » 28 Oct 2012 22:22

Droid scrie:daca ai router/laptop/pc cu wifi cauta pe market wifi explorer.

Nu n-am router. Eu ma gandeam la ceva mai simplu de utilizat gen conectez cablul de date-> caut poza care o vreau-> click copy-> click paste si cam atat. Eu la asta ma refeream
draganalex
Android Noob

Mesaj necititde R2D2 » 28 Oct 2012 22:29

draganalex scrie:

Nu n-am router. Eu ma gandeam la ceva mai simplu de utilizat gen conectez cablul de date-> caut poza care o vreau-> click copy-> click paste si cam atat. Eu la asta ma refeream

Normal asa ar trebui sa mearga. Conectezi telefonul pe USB si selectezi USB Host Mode de pe telefon. Dar tu zici ca nu-ti vede dispozitivul. Ai driverele instalate?
R2D2
Android Freak

Mesaj necititde draganalex » 28 Oct 2012 22:34

R2D2 scrie:
draganalex scrie:

Normal asa ar trebui sa mearga. Conectezi telefonul pe USB si selectezi USB Host Mode de pe telefon. Dar tu zici ca nu-ti vede dispozitivul. Ai driverele instalate?

Faza ii ca imi vede telefonul, pot sa intru sa vad ce ii pe el dar cand vreau sa copiez ceva din telefon in calculator imi apare "A device attached to the system is not functioning" ... asta ii problema nu pot sa copiez fisiere din telefon in pc
draganalex
Android Noob

Mesaj necititde catalynoo » 28 Oct 2012 22:40

Daca merge din telefon si nu merge de pe card inseamna ca e card.ul de vina sau pc.ul..sau cablul...ia.o si tu prin eliminare..si trebuie sa ai setat la usb mass storage device din telefon..la mine o ia din prima si vede telefonul, apoi intru si vad memoria interna plus card.ul...poti incerca si un usb card reader daca iti e mai usor asa

catalynoo
Moderator

Mesaj necititde draganalex » 29 Oct 2012 15:08

catalynoo scrie:Daca merge din telefon si nu merge de pe card inseamna ca e card.ul de vina sau pc.ul..sau cablul...ia.o si tu prin eliminare..si trebuie sa ai setat la usb mass storage device din telefon..la mine o ia din prima si vede telefonul, apoi intru si vad memoria interna plus card.ul...poti incerca si un usb card reader daca iti e mai usor asa

.... acum merge sa copiez fisierele .... hmm poate o fi fost de vina ca nu am dat pe usb mass storage :| .... cred ca asta e problema. App imi poti spune si problema cu bluetooth ce am scris-o mai sus :)
draganalex
Android Noob

Mesaj necititde catalynoo » 29 Oct 2012 16:31

La bluetooth trebuie sa verifici sa fie vizibil si pentru alte dispozitive si iti pun si o poza mai jos

Fişiere ataşate
uploadfromtaptalk1351517490949.jpg
uploadfromtaptalk1351517490949.jpg (38.18 KiB) Vizualizat de 5774 ori
catalynoo
Moderator

Mesaj necititde draganalex » 29 Oct 2012 17:49

catalynoo scrie:La bluetooth trebuie sa verifici sa fie vizibil si pentru alte dispozitive si iti pun si o poza mai jos

Da este vizibil. Dar eu ma refer la timpul cat dureaza sa trimita un fisier( in cazut asta in clip de 1:30sec HD filmat cu telefonul) ca aia stiu sa fac telefonul vizibil, doar la timpul de trimitere m-am referit
draganalex
Android Noob

Înapoi la Samsung Galaxy S2 I9100